Kontroly veterinářů v chovech zvířat ve Zlínském kraji ukázaly nárůst chyb

Při kontrolách chovů zaměřených na pohodu zvířat zjistili loni veterináři ve Zlínském kraji 86 pochybení, meziročně o 12 více. Uvedl to ředitel krajské veterinární správy František Mahdalík. Dohromady loni veterináři v regionu zkontrolovali pohodu zvířat u 392 chovatelů, předloni jich bylo 387.

Mezi nejčastější prohřešky dlouhodobě patří špatné podmínky v chovech, nevhodné ustájení a nedostatek krmiva, ze kterých následně plynou vyhublost, nemoci a úhyny zvířat. V souvislosti s péčí o pohodu zvířat uložili loni veterináři v kraji 37 pokut v součtu za 205 000 korun. Předloni to bylo také 37 pokut za 193 000 korun.
Zřejmě nejzávažnější loňský případ týrání zvířat odhalili veterináři na Zlínsku. ,,Jednalo se o psa, který byl chovaný v naprosto nevhodných podmínkách. Byl podvyživený, bylo vidět, že se o něho řádně nepečuje. Pes byl odebraný a protože tam nebyla možnost zlepšení stavu, tak musel být utracený," uvedl Mahdalík. Případem se podle něj zabývá policie a ještě není uzavřen.
Týrání psa loni veterináři zjistili také v Prlově na Vsetínsku. Kvůli krátkém úvazu mělo zvíře omezený pohyb a nebylo chráněno před nepřízní počasí. Chovatel dostal pokutu, po výzvě k nápravě však psa podle veterinářů přemístil a zavřel do králíkárny. Pes byl proto chovateli odebrán a převezen do útulku.
Veterináře loni zaměstnal i případ týrání ovcí v jedné z místních částí Zlína. V chovu zjistili uhynulou ovci ve značném stadiu rozkladu, část ovcí se podle Mahdalíka obtížně pohybovala kvůli neléčené hnilobě paznehtů. Za porušení povinností stanovených veterinárním zákonem dostal chovatel pokutu 10 000 korun, další pokutu 10 500 korun mu za týrání ovcí uložila obec s rozšířenou působností.
Na kontroly týkající se pohody zvířat vyrážejí veterináři v regionu na základě vlastních zjištění i podnětů obyvatel. Loni takto přijali 82 podnětů, pouze zhruba ve 22 procentech na jejich základě zjistili porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down