Koryta řek v Povodí Moravy jsou opět téměř prázdná

Srážky v posledních týdnech jen pozastavily prohlubující se sucho v krajině, po jejich odeznění jsou koryta opět téměř prázdná. Nejhorší je situace na jižní Moravě, vysočině a Zlínsku. Uvedl to mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.

Povodňové průtoky ze začátku května, bouřky z poloviny května a přívalový déšť na konci měsíce podle povodí zvýšily průtoky v tocích jen krátkodobě.

Srážky v posledních týdnech jen pozastavily prohlubující se sucho v krajině, nedoplnily stavy podzemních vod, a tak se vodnost toků pomalu vrací k podprůměrnému stavu. Sucho a podnormální vodnost je zaznamenána téměř na celém území (spravovaném podnikem Povodí Moravy), uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Nízké průtoky vykazují především řeky na jižní Moravě, například Litava v Brankovicích je na 13 procentech, Velička ve Strážnici na 10 procentech, stejně tak Rokytná v Moravském Krumlově. Se suchem se ale potýkají i řeky na vysočině: Želetavka ve Vysočanech (12 procent), Balinka v Balinách (osm procent), Oslava v Nesměři (31 procent). Ve Zlínském a Olomouckém kraji jsou hladiny řek také pod normálem, nejčastěji na 30 až 55 procentech.

Nízké přítoky způsobují pokles hladin ve vodních nádržích ve správě Povodí Moravy. Ty klesají z důvodu zabezpečování povolených odběrů a dodržování minimálních průtoků pod vodními díly, které jsou vyšší než přítoky do nádrží, uvedl Gargulák.

Například ve vodním díle Boskovice klesla hladina za poslední týden o 10 centimetrů, v Mostišti o 24 centimetrů, Vranov šel dolů o 33 centimetrů.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *