Kraj Vysočina přijme nové úředníky i kvůli kůrovci v lesích

Kraj Vysočina přijme čtyři úředníky, z nichž dva budou pracovat na odboru životního prostředí a zemědělství. Jak řekl krajským zastupitelům ředitel krajského úřadu Zdeněk Kadlec, další úředníci budou potřeba i kvůli kůrovcové kalamitě a dopadům sucha v lesích. Kromě posílení výkonu státní správy v lesích bude kraj potřebovat pracovníka na rozdělování dotací pro lesníky.

"Jednak počítáme s tím, že budou vypsány krajské dotace, máme na to peníze v rezervě, jednak stát počítá s dotacemi a budeme je muset administrovat," řekl Kadlec. Podotkl, že pro kraj to bude velká zátěž, protože na Vysočině je nejvíc drobných vlastníků lesů v Česku. O další dva úředníky kraj posílí majetkový odbor kvůli investicím. "Nám ta investiční činnost za poslední čtyři roky stoupla téměř na trojnásobek," uvedl. Na krajském úřadě nyní pracuje zhruba 460 lidí.
Podle lesníků patří Vysočina mezi kraje nejpostiženější kůrovcem i kvůli vysokému podílu smrků. Lesy v tomto kraji zabírají přes 200 000 hektarů pozemků, státu patří asi 39 procent. Drobných vlastníků lesů jsou v kraji podle dostupných údajů desetitisíce.
Silný vítr z druhého březnového víkendu lesníkům v kraji podle ankety takové škody jako kůrovec nezpůsobil. Státní podnik Lesy České republiky (LČR) odhadl rozsah polomů na Vysočině okolo 89 000 metrů krychlových, což je zhruba 15 procent roční těžby dřeva v těchto lesích. Nejvíc vítr ve státních lesích škodil východně od Jihlavy, směrem na Velké Meziříčí a v okolí Brtnice. Jak  řekla mluvčí podniku Eva Jouklová, daleko větší poškození lesů způsobují kůrovci a minulé sucho.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down