Kritika alternativních potravin je podle organizace ProVeg lobby některých firem

Organizace ProVeg Česko, která má za cíl zvyšování povědomí o rostlinných alternativách potravin, se ohradila proti některým tvrzením Potravinářské komory ČR o propagaci rostlinných alternativ. Komora minulý týden uvedla, že názvy jako "veganský steak" diskriminují potraviny živočišného původu. ProVeg v tom vidí hlavně lobby například výrobců mléka k přechodu na udržitelnější způsob stravování. Uvedla to mluvčí organizace Eva Hemmerová.

Prezidentka komory Dana Večeřová řekla, že spotřebitele může označování potravin jako například "vegetariánský burger" mást a konzumace masa je označována jako něco neetického nebo nevhodného. Komora také kritizuje záměr Evropské komise revidovat označování výživových hodnot potravin a možné zavedení takzvaného Nutri-score, které označuje potraviny písmeny A až E. Hodnocení se vypočítává podle algoritmu, který dává body za nutričně rizikové živiny, jako jsou cukry, nasycené mastné kyseliny nebo sůl, ale také protibody za žádoucí živiny, jako jsou bílkoviny, procento ovoce nebo vláknina. Hemmerová k tomu uvedla, že naopak rostlinné produkty jsou diskriminovány například chybějícími dotacemi. "Průzkum provedený Evropskou spotřebitelskou organizací (BEUC) v deseti členských státech zjistil, že více než 68 procent dotázaných takové názvy podporuje, pokud jsou produkty jasně označené jako rostlinné či vegetariánské," doplnila. Jedním z argumentů Potravinářské komory ČR, které uvedla dříve také Agrární komora ČR je, že některé produkty jako rostlinné náhražky masa mohou být takzvané vysoce zpracované potraviny, do kterých se přidává řada přídatných látek. V Nutri-score mohou ale mít lepší hodnocení než klasické maso. "Dnes je trendem konzumovat živočišné produkty denně, ale studie ukazují, že zařazení bezmasých dnů je pro zdraví pozitivní, protože luštěniny a rostlinný protein mají své výhody, na rozdíl od masa obsahují vlákninu a snižují příjem nasyceného tuku ve stravě," reagovala nutriční specialistka ProVeg Česko Veronika Baťová. Potravinářská komora i Ministerstvo zemědělství plošné zavedení Nutri-score nepodporují a považují současnou praxi, která uvádí výživové hodnoty na obalech, za dostatečnou.* 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down