KRNAP nabídl lidem těžbu polámaných smrků za symbolickou cenu

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) nabídla lidem těžbu polámaných smrkových stromů na topení za symbolických deset korun za metr krychlový. Lidé by měli porážet smrky, kterým sníh a námraza v zimě ulomily špičky. Takové stromy jsou oslabené a mohl by je napadnout kůrovec, jehož rojení se nyní v Krkonoších blíží. Proto je potřeba oslabené stromy pokácet a dostat z lesa. Uvedl to mluvčí KRNAP Radek Drahný.

"Abychom snížili šanci na další šíření kůrovců po Krkonoších, nabízíme nyní v samovýrobě kubík dřeva za pouhých deset korun," uvedl Drahný. Lokality s vrcholovými zlomy jsou podle něj po celých Krkonoších od nejnižších poloh až po partie při horní hranici lesa. Zabírají asi 1300 hektarů. Celkový objem dříví k těžbě KRNAP odhadl na 1000 metrů krychlových. To je asi 1000 vzrostlých stromů.
Kůrovec podle lesníků vyhledává především oslabené stromy, a ty pak napadá. "Stromy, které mají po zimě zlomené vrcholy, jsou pro něho velmi atraktivní," řekl vedoucí odboru péče o národní park Václav Jansa. Lidé se mohou dohodnout s místním lesníkem, jím vyznačené stromy pak pokácejí a odvezou. "S ohledem na vývoj populace kůrovce má tato akce smysl do konce července," uvedl Jansa.
S rozšířením nabídky dřeva k samovýrobě přišel začátkem letošního roku státní podnik Lesy České republiky. Jako novinku zavedl maloprodej již vytěženého a zpracovaného kůrovcového dříví přímo ze skladů v kalamitních lesních správách. Dřevo mohou zájemci použít na topení i jako stavební materiál. Rozšířením samovýroby a maloprodeje chce podnik zvýšit odbyt dřeva, kterého je v současné kůrovcové kalamitě na trhu velký nadbytek.
Cena dřeva pro samovýrobu se u Lesů ČR odvíjí od kvality a druhu dřeviny a pohybuje se od 30 korun do 750 korun za metr krychlový. Již vytěžené smrkové palivové dřevo ze skládky je za 550 Kč/m3. Nabídka platí pro občany i firmy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down