Kůrovcového dřeva by mohlo být až pět milionů metrů krychlových

Loni se podle Lesní ochranné služby (LOS) zvýšil objem evidovaného dřeva poškozeného kůrovcem na 3,74 milionu metrů krychlových. Služba eviduje údaje zhruba ze 70 procent státu, po přepočtu na celou Českou republiku by tak šlo o více než pět milionů krychlových metrů. Předloni služba evidovala zhruba tři miliony metrů krychlových kůrovcového dřeva, po přepočtu pak až čtyři miliony krychlových metrů. Letos zlepšení spíše neočekává, bude však záležet na tom, zda bude chladné a vlhké počasí, uvádí LOS ve svém zpravodaji.

Objemy kůrovcového dřeva rostou od roku 2013, mezi lety 2015 a 2016 se však zvýšily na dvojnásobek. Dominantním škůdcem mezi kůrovci zůstal lýkožrout smrkový doprovázený lýkožroutem lesklým. Na severní a střední Moravě a Slezsku pak byl významný také lýkožrout severský. Výše těžeb kůrovcového dřeva je nerovnoměrně rozložená, kritická situace je podle odborníků na severní a střední Moravě a ve Slezsku. V Moravskoslezském a Olomouckém kraji jsou dohromady dvě třetiny z evidovaného kůrovcového dříví, následuje Jihočeský a Plzeňský kraj. "Bohužel, i v roce 2017 platilo, že prakticky v každém smrkovém porostu, respektive v porostech se zastoupením smrku, bylo možné na severovýchodě Česka v druhé polovině loňského roku pozorovat kůrovcové stromy a souše od jednotlivých stromů až po ohniska čítající stovky jedinců," dodávají odborníci. Nejvíce zasažené jsou pak smrčiny do 600 až 700 metrů nad mořem.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down