Kůrovec ohrožuje smrkové lesy v Plzeňském kraji, je třeba omezit jeho šíření

Smrkové lesy v Plzeňském kraji výrazně poškozuje kůrovec, tedy lýkožrout smrkový. Především v nižších polohách Horažďovicka, Klatovska, Sušicka a Domažlicka je výskyt kůrovce kalamitní. Ani na ostatním území regionu ho nelze podceňovat a je nutné, aby všichni vlastníci lesa vyvinuli maximální úsilí k omezení šíření škůdce, uvedl na svých stránkách Plzeňský kraj a starosta Bezděkova na Klatovsku Josef Červený.

Kvůli prudkému nárůstu objemu dřevní hmoty napadené kůrovcem lze podle kraje brzy očekávat problémy s nedostatkem těžebních kapacit i s odvozem vytěžené hmoty, tedy s nedostatkem odbytových možností.

Podle kraje je nutné, aby všichni vlastníci lesa soustředili veškeré kapacity přednostně na důsledné vyhledávání nově napadených stromů a jejich včasnou a účinnou asanaci, nemanipulovali s napadeným dřívím, pokud v něm vývoj kůrovce dosáhl stadia kukly a mladého brouka, a toto dříví neodkladně účinně mechanicky nebo chemicky asanovali. Při manipulaci s poškozenými stromy hrozí odpadávání kůry a šíření brouka. Pokud se včas a plynule neodváží vytěžené dřevo ke zpracování, musí se co nejdříve účinně asanovat veškeré kůrovcem zasažené nebo pro něj atraktivní klády, které zůstávají na skládkách v lese i v širším okolí.

Provádět opatření k ochraně lesa je povinností vlastníka. "Neplnění je přestupkem podle lesního zákona a vlastník se vystavuje postihu orgánů státní správy lesů," uvedl kraj. Součinnost vlastníkům lesa poskytne jejich odborný lesní hospodář, u něhož lze získat podrobnější informace o ochraně lesa proti lýkožroutovi. Ty jsou také na webových stránkách kraje www.plzensky-kraj.cz/cs/kaategorie/ochrana-lesa. Součástí jsou doporučená opatření v ochraně lesa od Ministerstva zemědělství, informace o lesní ochranné službě a kontakty na orgány státní správy lesů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down