Kvůli nedostatku srážek vyschl přítok k Pramenům Vltavy

Kvůli dlouhodobému nedostatku srážek vyschl přítok k Pramenům Vltavy, který se nachází poblíž šumavské Kvildy. V místě, k němuž každoročně zamíří tisíce turistů, zůstala studánka, ale hrozí, že i z ní se postupně ztratí voda. Starosta Kvildy Václav Vostradovský se obává, že by tak z mapy mohlo definitivně zmizet jedno ze symbolických míst celé Šumavy.

Dodal, že řada pramenů jiných říček a potoků v minulosti na Šumavě vyschla. Pokud by se to samé stalo i u Pramenů Vltavy, neznamená to však, že by zanikla celá řeka. Vltava má ve svém počátku spoustu přítoků, které ji zásobují vodou. Neztratili bychom řeku, ale ztratili bychom místo, které je naprostým symbolem, uvedl starosta.

Podle něj se na vysychání neprojevuje jen minimum srážek z posledních týdnů a měsíců. Dodal, že vliv prý na to má i fakt, že lesy nad Prameny Vltavy jsou uschlé. Způsobil to především orkán Kyril z roku 2007 a následný exodus kůrovce, kdy se v polomech zasažených lesech po rozhodnutí tehdejšího vedení ministerstva životního prostředí nekácelo. Podle Vostradovského to potvrzují i vědecké výzkumy. Teplota v takzvaných zelených lesech u Pramenů Vltavy se v těchto dnech pohybuje kolem 30 stupňů Celsia. Teplota v uschlých lesích však v těchto dnech ve stejných místech dosahuje až 65 stupňů, řekl starosta Kvildy.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *