Kvůli ptačí chřipce bylo vybito už dvacet tisíc ptáků

Veterináři v České republice ve čtvrtek potvrdili jedenáct ohnisek ptačí chřipky, kvůli nebezpečné nákaze museli utratit už bezmála 20 000 kusů drůbeže. Deset ohnisek se objevilo u drobných chovatelů, jedno se nachází v komerčním chovu, a to na farmě v Řitovízi u Blatné na Strakonicku. Veterinární správa tam kvůli nákaze vybila 6500 kachen. Naposledy potvrzeným ohniskem a zároveň prvním v Libereckém kraji je malochov drůbeže v Turnově na Semilsku, kde bylo kvůli nákaze usmrceno 57 zvířat.

Čtyři z jedenácti ohnisek jsou na jižní Moravě, čtyři v jižních Čechách a po jednom v Olomouckém, Libereckém a Středočeském kraji.

Virus se do velkochovu v Řitovízi zřejmě dostal z podestýlkové slámy, kterou asi kontaminovaly divoké kachny. V ochranném pásmu se nachází ještě další chovy drůbeže, dodal. Nakažené kachny veterináři utratili kysličníkem uhličitým s vysokou koncentrací.

Řitovíz je prvním ohniskem ve velkochovu. Patří společnosti Blatenská ryba, která nahlásila úhyn zhruba 160 kachen v úterý a ve středu, na základě toho veterináři z odebraných vzorků dokázali určit, že jde o ptačí chřipku. Firma přišla vybitím 6500 kachen přišla přibližně o 20 tun masa, přesnou výši škody zatím nevyčíslila. Chová ještě dalších asi 25 000 kachen.

V Kadeřavci, místní části Turnova, utratili kvůli nákaze více než padesát kusů drůbeže, žádné velké chovy v okolí nákazy nejsou.

V okolí ohnisek, tedy míst, kde ptáci uhynuli v chovech, vytvářejí veterináři tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové dozorové pásmo. V těchto pásmech platí omezení pro chovatele a větší preventivní opatření před přenosem nemoci. Obce v obou pásmech musejí provést soupis všech hospodářství s chovem drůbeže a zajistit kontejnery nebo nepropustné uzavíratelné nádoby pro uhynulá zvířata. Chovatelé nesmějí chovat ptáky ve volném výběhu. V území platí také zákaz přesunů drůbeže, vajec, podestýlky a krmiva, omezení vstupu lidí do drůbežáren. Automobily směřující do areálů chovů musejí projíždět přes dezinfekční rohože.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *