Kvůli ptačí chřipce v Maďarsku nařízena likvidace 90 000 krůt

Likvidaci kolem 90 000 krůt na velkých drůbežích farmách na severozápadě Maďarska nařídil úřad pro bezpečnost potravin (Nebih) kvůli obavám z šíření nákazy ptačí chřipky. Informovala o tom maďarská tisková agentura MTI.

Nařízení úřad vydal už minulý týden poté, co na čtyřech krůtích farmách v okolí města Ács v blízkosti Dunaje, který tvoří hranici se Slovenskem, kleslo monitorované množství spotřebované vody a krmiva a zvýšilo se množství uhynulé drůbeže. Přítomnost viru ptačí chřipky laboratoře potvrdily dnes.
Hlavní maďarský veterinární lékař už v listopadu nařídil chov drůbeže v uzavřených zařízeních. K tomuto opatření přistoupil s ohledem na nebezpečí, které pro šíření infekce představují stěhovaví ptáci létající po celé zemi, napsala MTI.
Virus takzvané ptačí chřipky se poprvé objevil v Hongkongu v roce 1997. Od té doby se rozšířil mezi drůbeží zpočátku hlavně v Asii a pak po celém světě. Vakcinace v chovech se neprovádí, je dokonce zakázaná. Postižená hejna se likvidují.
Vysoce patogenní subtyp H5N8 způsobil rozsáhlé výpadky v produkci drůbežího masa počátkem roku 2014 v Asii a ještě do konce téhož roku se choroba přenesla do Evropy. Maďarsko muselo s touto infekcí bojovat počátkem loňského roku, připomněla MTI. Ohnisko nákazy bylo loni v lednu zjištěno i v Česku v kraji Vysočina.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down