Kvůli střetu zájmů při rozdělování zemědělských dotací má ČR vracet 22 milionů korun

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) obdržel rozhodnutí Evropské komise, které se týká střetu zájmů při rozdělování zemědělských dotací, mimo jiné pro holding Agrofert. Potvrdila to mluvčí fondu Vladimíra Nováková. Sankce navržená unijními orgány podle ní dosahuje 800 428 eur, což je v přepočtu přibližně 22 milionů korun. Fond chce rozhodnutí komise zvrátit. Doufá, že Česká republika nakonec nic platit nebude.

Podle serveru Echo24 unijní prověrka prokázala, že bývalý člen představenstva holdingu Agrofert a nynější místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek se při rozdělování dotací dopustil střetu zájmů, což Evropská komise (EK) potrestala korekcí ve formě dvou procent z přidělené částky. Střet zájmů nastal tím, že Faltýnek byl členem představenstva holdingu a zároveň na rozdělování dotací dohlížel jako člen dozorčí rady SZIF.

Kromě Faltýnka byli podle EK ve střetu zájmů také předseda dozorčí rady SZIF Ladislav Velebný a poslanec Petr Kudela, který je řadovým členem dozorčí rady. Vyplývá to z tiskové zprávy SZFI. Faltýnek nařčení ze střetu zájmů odmítá. Dotace z Evropské unie, které jdou do České republiky, podle něj úřadují úředníci, nikoliv dozorčí rada. Také podle mluvčí SZIF Vladimíry Novákové nemohl Faltýnek jako člen dozorčí rady fondu do rozdělování dotací zasahovat. Fond se proto podle Novákové pokusí rozhodnutí EK zvrátit.

Podobně argumentuje i předseda dozorčí rady SZIF Velebný. Dozorčí rada podle něj schvaluje uzávěrku SZIF a vyjadřuje se k jeho rozpočtu. Dozorčí rada ale nerozhoduje o poskytování dotací. Na to jsou jiné orgány SZIF, míní Velebný. Člen dozorčí rady SZIF Kudela řekl, serveru iHNED.cz, že pokud je jeho působení v SZIF tak zásadním problémem, okamžitě rezignuje.

Na informaci o sankci kvůli pochybení při rozdělování dotací pro holding Agrofert reagoval předseda vlády Bohuslav Sobotka. Podle něj by ministr financí Babiš  měl vysvětlit občanům, proč má kvůli střetu zájmů platit Česká republika pokutu 22 milionů korun.

Podle ministra pro lidská práva a legislativu Jana Chvojky by měl Faltýnek spolu s Agrofertem zvážit zaplacení pokuty z vlastních peněz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *