23.07.2019 | 05:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvůli suchu není na Plzeňsku co spásat

Skot na pastvinách na jihu Plzeňska už nemá vinou sucha téměř co spásat. Pokud krávy chodí jen po holé zemi, začnou bučet a chovatelé musí stáda přesouvat jinam, kde něco málo narostlo. Uvedl to Radovan Sochor, spolumajitel stejnojmenného rodinného statku v okolí Železného Újezdu na Plzeňsku, který hospodaří na 200 hektarech. Zásob krmiva na zimu mají farmáři málo a bojí se, že pokud bude sucho ještě jeden až dva týdny, budou muset letošní senáž a siláž vyvážet ze skladů na pastviny. Navíc v Brdech ubývá voda, i když jí tam vždy bylo hodně a kvalitní.

Problémy se sklizní sena a jetele na krmení má vinou veder také velká zemědělská firma Lukrena a. s. z Dolní Lukavice, která hospodaří na jihu Plzeňska na zhruba 3300 hektarech. "V okolí Mitrovic a Železného Újezda, kde paseme, se vytvořila vlastně oblast dešťového stínu, spadlo tam velmi málo srážek a je to katastrofa. Vláha dopadla jenom na nejvrchnější vrstvu vegetace, do země se to prakticky vůbec nedostalo," uvedl Sochor. Krávy a býky přesouvá z pastviny na pastvinu. "Normálně se (dobytek) vždy na kvalitní pastvě napásl, lehl, zažíval a přežvykoval. Dnes se pase celý den a času na odpočinek je velmi málo," řekl. Zásoby na zimu má zatím malé. "Proto se snažím prodat třetinu stáda, které jsem deset let budoval, tedy 30 březích krav," uvedl farmář. Sucho je ale také v Německu, Rakousku a Polsku, a tak panuje na evropském trhu dobytka přetlak. Vlastně ho nikdo nechce. Farmáři krávy neodkoupí a jatka mají pořadníky a maso na porážku nevezmou hned. "A byť ceny potravin jdou nahoru, farmářům se za maso platí méně," uvedl. Sochorův statek zatím nemusel sahat do letošní sklizně krmiv. Pokud ale budou sucha ještě týden až dva, tak se tomu nevyhne. První seč byla na 60 procentech normálu. "Vojtěška byla dobrá, pro vodu si dosáhla. Jetele také, ale druhé seče už byly katastrofální a teď na loukách není nic," uvedl zemědělec. Zásoby má zatím na dvě třetiny zimy. Pokud zaprší, mohla by být ještě další seč travin a pícnin pro senáže a siláže.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down