Lesníci na jižní Moravě loni vytěžili o dvanáct procent víc dřeva než v roce 2019

Z jihomoravských lesů se loni vytěžilo 3,8 milionu metrů krychlových dřeva bez kůry, což je proti roku 2019 nárůst o 12 procent. Těžba jehličnatých dřevin vzrostla o 13,4 procenta, listnatých dřevin vytěžili lesníci o 9,4 procenta méně. Zpracovali 3,7 milionu metrů krychlových z nahodilé těžby, z toho tři čtvrtiny tvořilo dřevo vytěžené z důvodu hmyzové kalamity. Rozloha lesních pozemků představovala ke konci roku 201 800 hektarů s podílem na republikovém celku 7,5 procenta, vyplývá z dnešních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Objem vytěženého dřeva v Jihomoravském kraji od roku 2017 narůstá. Největší meziroční navýšení bylo v roce 2018, kdy se vytěžilo 2,4 milionu metrů krychlových. Loni to bylo 3,8 milionu s meziročním nárůstem o 406 600 metrů krychlových.
"Ve struktuře vytěženého jehličnatého dřeva podle druhu převažuje dřevo smrkové s podílem 88,9 procenta, dřevo borovice představuje 7,1 procenta. Loni se smrkového dřeva vytěžilo 3,2 milionu metrů krychlových, což je v mezikrajském porovnání čtvrtý největší objem. Nejvýznamnějším producentem smrkového dřeva je Vysočina. Dřeva borovice se v Jihomoravském kraji vytěžilo 254 400 metrů krychlových, to je mezi kraji druhý největší objem. Prvenství drží Jihočeský kraj," uvedla Jindřiška Svobodová z ČSÚ.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down