Lesníci u Olomouce svádí boj s kůrovcem i následky vichřice

Bojovou zónu připomínají lesy v kopcích nad Olomoucí, které už delší dobu devastuje kůrovec, sucho a časté vichřice. Místo dunění vojenské techniky se z rozlehlých holin uprostřed poničených lesů každý den ozývá hluk motorových pil a těžké mechanizace.

Správci lesů se snaží rychle odvézt obrovské množství spadlých či kůrovcem napadených stromů, aby tomuto drobnému hmyzu nedali příležitost k dalšímu frontálnímu útoku.
V rozlehlých lesích v okolí Svatého Kopečka, Radíkova a Pohořan, které jsou oblíbeným výletním místem, na jaře padly k zemi další desetitisíce stromů. Úřady proto dočasně zakázaly vstup do těchto lesů a těžké nákladní automobily z nich denně odváží stovky hrubě opracovaných kmenů. "Je to vlastně naše lesnické bojiště. Snažíme se to tady udržet co nejdéle, protože nechceme mít deseti či pětihektarové holiny," řekl dnes novinářům vedoucí odboru lesního hospodářství a ochrany přírody Lesů ČR Jiří Groda.
Například na území lesní správy Šternberk v březnu po vichřici spadlo zhruba 150 000 metrů krychlových dřeva, z toho 50 000 metrů krychlových připadá na lesy v kopcích nad Olomoucí. "Postiženy větrem byly všechny dřeviny, ale smrků samozřejmě nejvíc. Kromě toho zpracováváme i kůrovce," uvedl lesní správce ze Šternberka Jiří Sládek. Rozsah poškození lesních porostů v okolí Olomouce dokreslují statistiky. Pod šternberskou správu spadá 15.000 hektarů lesů, z toho 500 hektarů nyní tvoří nevzhledné holiny vzniklé po nedávných vichřicích. Silný vítr nemilosrdně poslal k zemi vzrostlé stromy oslabené suchem a kůrovcem. Devastující účinek vichřice byl znásoben tím, že nemocný les na mnoha místech po předchozích poryvech větru výrazně prořídl.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down