Lesům města Brna loni rostly tržby o pětinu na 126 milionů korun

Lesům města Brna, které spravují v Česku největší lesy vlastněné městem, loni rostly tržby o pětinu na 126 milionů korun. A to navzdory nutnosti likvidovat kalamitu způsobenou ledovkou v prosinci 2014, která zničila velké množství mladých porostů. Zároveň bylo nutné kvůli letním vedrům a suchu těžit více dřeva napadeného kůrovcem, vyplývá z výroční zprávy ve Sbírce listin.

Celkem loni odtěžila společnost stoprocentně vlastněná městem přes 52 000 metrů krychlových dřeva, což i přes značnou část kalamitní těžby není tolik, aby to přesáhlo dlouhodobý objem udržitelné těžby. Přestože kalamitní dřevo není tak kvalitní, podařilo se jej dobře zobchodovat, uvedl ve zprávě ředitel Jiří Neshyba. Za metr krychlový Lesy utržily 1566 korun. Společnost dělá plánovanou těžbu bezpasečným způsobem, což znamená výběrově po jednotlivých stromech.

Nejvíce škody napáchala ledová kalamita v Lesní správě Deblín, tedy na hranicích s vysočinou. Poničené byly smrkové monokultury a také borové lesy. Místo nich lesníci vysazovali pro zdejší oblast vhodnější dřeviny jako buk a jedli. Zalesnit bylo potřeba 25 hektarů holin.

V létě se ve všech lesích společnost potýkala s hrozbou kůrovcové kalamity, škodlivý kůrovec se šířil díky suchu a horku. Důkladně kontrolovali porosty a napadené dřevo důsledně těžili, celkem 4800 metrů krychlových, uvedl Neshyba.

Díky dobrému hospodaření Lesy odvedly do městského rozpočtu 16 milionů korun, což se rovná ročnímu zisku. K hospodářskému využití slouží zhruba 6000 hektarů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down