Lesy Český Krumlov likvidují víc než měsíc po srpnové bouři stále její následky

Víc než měsíc po srpnové bouři likvidují stále zaměstnanci firmy Lesy města Český Krumlov její následky. Práce ještě nějaký čas potrvají. Bouře v městských lesích vyvrátila a polámala stromy v objemu kolem 800 metrů krychlových, z toho přibližně 130 metrů krychlových v porostech mladších 40 let. Poškozené jsou i některé lesní cesty. Hrubý odhad škod je až čtvrt milionu Kč. Řekla to mluvčí radnice Petra Nestávalová.

Bouřka - blesky

"Kalamitní hmota je rozptýlená, většinou jde o jednotlivé vývraty nebo zlomy, a postupně ji systematicky zpracováváme. Nejprve jsme uvolnili lesní komunikace a zpracovali nebezpečné stromy a následně jsme přistoupili ke zpracování kalamitní hmoty v porostech," řekl jednatel firmy Zdeněk Zajíček, který je také zastupitel za hnutí ČK rozumem a srdcem-Nezávislí.

Obavy ze škůdců

Vzhledem k roční době, vlhkému období a nižším nočním teplotám už nehrozí akutní nebezpečí, že se v polomech rozšíří hmyzí škůdci. Městští lesníci tak nemusí reagovat na zpracování každého jednotlivého stromu okamžitě, což by znamenalo vyšší náklady. "Tam, kde to lze, tak zpracováváme kalamitní hmotu v koordinaci s plánem úmyslných těžeb," uvedl další jednatel společnosti Michal Ficek. V hůře přístupných místech může zpracování kalamity trvat déle. Její rozsah si ale vyžádá pouze drobné úpravy zalesňovacího plánu.

Podnik Lesy města Český Krumlov obhospodařuje přes 1300 hektarů lesů. V roce 2022 měl tržby 41,8 milionu Kč a zisk po zdanění 2,3 milionu, vyplývá z účetní závěrky.

Výše škod

Bouřky, které se 26. srpna vyskytovaly na jihu a severovýchodě Česka, zaměstnaly hasiče i energetiky. Hasiči zaznamenali v souvislosti s bouřkou víc než 1000 výjezdů. Omezené dodávky elektřiny mělo přes 30 000 odběratelů. Popadané stromy komplikovaly i provoz na železnici. Bouřky způsobily v ČR škody na zemědělských plodinách za vyšší desítky milionů korun. Na jihu Čech musela vodohospodářská firma Čevak odstavit některé úpravny vody, které zaplavila voda.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down