Lesy ČR chystají tendr 2020+, zohlední v něm kůrovcovou kalamitu

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) zohlední nynější rozsáhlou kůrovcovou kalamitu v podmínkách chystaných pětiletých lesnických tendrů 2020+. Tendry budou trojího typu, přičemž téměř polovina jednotek ve veřejné soutěži bude kalamitních. Tendr by měl podnik vyhlásit v závěru září a vítězné firmy by měly pro LČR pracovat od ledna 2020 do konce roku 2024. Zároveň podnik od ledna zvýší těžbu z vlastních lesních závodů. Řekl to generální ředitel podniku Josef Vojáček.

Podnik předpokládá, že se v tendru 2020+ bude soutěžit 50 jednotek. Z toho 22 byl mělo být kalamitních, kde by lesnické firmy dělaly těžbu a pěstební práce. Vytěžené dřevo předané na takzvaném odvozním místě by si obchodovaly samy Lesy ČR. Nejvíce kalamitních jednotek je v působnosti krajských ředitelství Lesů ČR v Jihlavě a Šumperku.
Na devíti jednotkách, kde již kalamita proběhla, by firmy dělaly pouze pěstební práce. Takzvaná klasická komplexní zakázka, kdy firmy dělají těžbu, pěstební práce i dřevo prodávají, by se měla týkat 19 jednotek. Loni v tendru 2019+ bylo všech 47 jednotek soutěženo jako komplexní zakázka.
Významnou novinkou bude podle Vojáčka to, že do smluv bude zakotveno, že po dvou letech bude mít každá ze stran možnost smlouvu bez sankcí vypovědět, přičemž výpovědní lhůta bude půlroční. "Jsme si vědomi, že situace se mění. Přepokládáme, že i z nekalamitní jednotky se může stát kalamitní. Obráceně se to zas může posunout po zdolání kalamity," řekl.
Příští rok chce také podnik zhruba zdvojnásobit těžbu dřeva ze čtyř vlastních lesních závodů přibližně na jeden milion metrů krychlových. Znamená to, že se v tendrech nebude průběžně soutěžit těžba přibližně 500 000 metrů krychlových dřeva. Území spravované lesními závody se k 1. lednu zvýší. Současné smlouvy ale ještě budou někde pokračovat. Cílem zvýšení těžby je podle Vojáčka získat pro nabídky od firem referenční tržní data k cenám pěstební a těžební činnosti. Dosavadní objemy prací získání relevantních dat podle Lesů ČR neumožňovaly. Loni se v lesích LČR vytěžilo téměř jedenáct milionů metrů krychlových dřeva.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down