Lesy ČR díky růstu cen dřeva zvedly zisk

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) v letošním prvním čtvrtletí meziročně téměř zčtyřnásobil hrubý zisk na 2,26 miliardy korun z loňských 613 milionů korun. V růstu zisku i tržeb se podle firmy projevilo zvýšení cen dřeva a únorové zavedení přímého prodeje dřeva malým a středně velkým pilám.

Tržby Lesů ČR vzrostly o 61 procent na 4,1 miliardy korun z 2,55 miliardy korun. Uvedla to mluvčí podniku Eva Jouklová. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v Česku.
O smlouvy na přímý prodej dříví je mezi pilami podle podniku velký zájem. Do února se menší dřevařské provozy mohly dostat ke státnímu dřevu jeho nákupem v aukcích. "Pozitivní je i rozložení rizik v obchodu se dřívím, což souvisí se zvýšením počtu zákazníků a také lepším zajištěním plateb se zárukami," uvedla mluvčí. Do přímého prodeje podnik nabízí regionálním pilám dřevo, které si obchoduje ve vlastní režii. Do nabídky nemíří dřevo, které ve státních lesích na základě takzvané komplexní zakázky těží a následně i prodávají lesnické firmy.
Tržby podniku tažené růstem cen dřeva v prvním čtvrtletí výrazně stouply i přesto, že těžba dřeva s ústupem kůrovcové kalamity meziročně klesla o 20 procent na 2,29 milionu metrů krychlových. Za celý rok 2021 těžba dřeva ve státních lesích klesla také o pětinu na 11,4 milionu metrů krychlových. Letos bude zřejmě následovat další pokles na asi deset milionů metrů krychlových dřeva. Z nich asi 30 procent připadne na kůrovcové dřevo.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down