Lesy ČR evidují velký zájem o palivové dřevo, někde dělají pořadníky

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) kvůli energetické krizi eviduje výrazný růst zájmu lidí o palivové dřevo. Zejména v okolí velkých měst je poptávka tak velká, že podnik dělá pořadníky. Naopak na Vysočině nebo v severních Čechách, kde doznívá kůrovcová kalamita, má podnik dřeva dostatek. Každý zájemce si u státních lesů může koupit až 35 metrů krychlových dřeva. Prodej dřeva, ať formou samovýroby nebo již nařezaných klád, mají LČR ve všech krajích, uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová.

Lidé zatím letos u Lesů ČR koupili 28 tisíc metrů krychlových klád z lesních skladů a 191 tisíc metrů krychlových dříví samovýrobou. "Vnímáme obavy lidí z energetické krize, takže se snažíme zájemce uspokojit. Ve třetím kvartále jsme ani nezvyšovali ceny," uvedl v tiskové zprávě pověřený ředitel podniku Jiří Groda. Aktuální ceníky jsou platné od 19. dubna. Největší zájem je o tvrdé listnaté dříví, tedy dub, buk, jasan, habr, javor nebo třešeň či akát.

Podnik hodlá dřevo také nabídnout veřejným institucím a podnikatelskému sektoru. "Na konkrétní poptávku budeme podle našich možností reagovat konkrétní nabídkou," uvedl Groda.

Největší zájem je o tvrdé listnaté dříví, tedy dub, buk, jasan, habr, javor nebo třešeň či akát.

Podnik hodlá dřevo také nabídnout veřejným institucím a podnikatelskému sektoru. "Na konkrétní poptávku budeme podle našich možností reagovat konkrétní nabídkou," uvedl Groda.

Cena dřeva pro samovýrobu se odvíjí od síly kmene a druhu dřeviny a pohybuje se od 100 korun do 1200 korun za metr krychlový. Například cena nejsilnějších smrkových souší je 600 Kč/m3. U nejsilnějších dubů k samovýrobě je cena 1200 Kč/m3. Již vytěžené smrkové nebo borovicové palivové dřevo ze skládky je za 977 Kč/m3. Jiné dřevo ze skládky LČR nenabízejí. Ceníky a seznam osob, na které se zájemci o palivové dřevo mohou obracet, podnik zveřejnil na webu.

*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down