Lesy ČR: Letošní úroda semen a plodů lesních dřevin je mimořádná

Letošní úroda semen a plodů lesních dřevin pro semenářské potřeby je podle státního podniku Lesy České republiky (LČR) mimořádná. Měla by pomoci zajistit dostatek semen pro výrobu sazenic na obnovu českých lesů po kůrovcové kalamitě. Semenářský závod LČR v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku zatím sebral téměř 200 tun semen a plodů, což bylo meziročně o 80 procent více, uvedl ředitel semenářského závodu Miloš Pařízek.

Nadprůměrně se urodily například žaludy, bukvice či jeřabiny. "Obvykle platí, že pokud je úroda velká, bývají i kvalitní plody a semena. Letos to tak zatím vypadá. Výjimkou je snad jen douglaska, která má mnoho prázdných šišek. Jako velmi kvalitní se naopak jeví semena jedle," uvedl Pařízek. Úrodu a kvalitu semen a plodů podle něj ovlivňuje počasí. Svědčí jim dostatek vláhy při zrání, nesvědčí naopak extrémní teploty a sucho.
Sbírat semena lesních dřevin je možné pouze v lese, který je uznán pro sběr osiva pro pěstování sadby. Přenos takzvaného reprodukčního materiálu zohledňuje přírodní oblasti a lesní vegetační stupně. "Plody a semena buď přímo distribuujeme do lesních školek k podzimním výsevům, nebo putují do našeho závodu, kde je čistíme, třídíme a odstraňujeme prázdná nebo poškozená semena. Poté osivo ukládáme do skladů k pozdějšímu využití," uvedl Pařízek.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down