Lesy ČR loni díky růstu cen dřeva zvedly hrubý zisk na 3,3 mld. Kč ze 188 mil.

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) loni podle předběžných neauditovaných výsledků zmnohonásobil hrubý zisk na 3,3 miliardy korun z předloňských 188 milionů korun. Hlavním důvodem růstu zisku bylo zvýšení cen dřeva. Podnik také od státu získal dotace na obnovu kůrovcem zničených lesů. Uvedla to mluvčí podniku Eva Jouklová. Podnik spravuje téměř polovinu lesů v ČR.

Zvýšení cen dřeva se odrazilo v růstu tržeb podniku o dvě třetiny na 14,6 miliardy korun z 8,77 miliardy v roce 2020. Tržby podniku vzrostly přesto, že těžba dřeva loni s ústupem kůrovcové kalamity klesla o 20 procent na 11,4 milionu metrů krychlových. Předloni těžba ve státních lesích v době vrcholící kalamity dosáhla rekordních 14,4 milionu metrů krychlových.
Naopak směrem dolů loňskou tvorbu zisku podle mluvčí ovlivnila tvorba rezerv a zvýšené náklady na pěstební činnost. Kromě potlačení kalamity byla loni pro Lesy ČR prioritou právě obnova lesů. Podnik loni zalesnil asi 22 000 hektarů lesa a vysázel rekordních přibližně 90 milionů stromků.
Předloni tvorbu zisku podniku směrem do plusu zásadně ovlivnilo přijetí státní kompenzace na snížení cen dřeva z důvodu kůrovcové kalamity ve výši 2,3 miliardy korun. Bez ní podnik počítal s tím, že utrpí ztrátu až 1,9 miliardy. Kompenzace za nižší ceny dřeva dostali předloni od státu i další vlastníci lesa.
Těžba kůrovcového dřeva loni klesla o 42 procent na 5,54 milionu metrů krychlových. K útlumu kalamity, která je největší v historii Česka, kromě intenzivních těžeb napadeného dřeva a dalších obranných opaření přispělo i počasí. "Bylo chladnější jaro, první rojení kůrovce se oddálilo a kůrovec zvládl vytvořit maximálně dvě generace," uvedli dříve státní lesníci.
Lesy ČR jsou od loňského 22. prosince bez generálního ředitele. Tehdy Marian Jurečka (KDU-ČSL) pověřený vedením ministerstva zemědělství odvolal generálního ředitele Josefa Vojáčka a řízením podniku dočasně pověřil lesního správce Lesní správy Vítkov na Opavsku Jiřího Grodu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down