Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) loni skončilo ziskem 44 milionů korun po předloňské ztrátě 790 milionů korun. Zakončit loňský rok v plusu podniku pomohly peníze od státu na kompenzaci snížení cen dřeva z důvodu kůrovcové kalamity ve výši 2,3 miliard korun. Uvedla to mluvčí podniku Eva Jouklová.
Původně podnik v koncepci hospodaření počítal s tím, že kvůli kůrovcové kalamitě za loňský rok utrpí ztrátu až 1,9 miliardy. Kompenzace za nižší ceny dřeva dostali od státu i další vlastníci lesa. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi a jeho prioritou je zvládnutí kůrovcové kalamity.
"Výsledek velmi pozitivně ovlivnily státní prostředky kompenzující snížení cen dřevní hmoty. Peníze ale hned lesům vracíme při obnově. Naše loňské náklady na pěstební činnost dosáhly bezmála 3,5 miliardy korun a zvýšily se o 21 procent oproti roku 2019," uvedl generální ředitel podniku Josef Vojáček. Podnik podle něj také v souladu se strategií rozvoje firmy z prosince 2020 opět začal tvořit podnikový rezervní fond. "Ten je zásadním zdrojem při nenadálých událostech a kalamitách," uvedl Vojáček.
Podnik loni vysadil 74 milionů sazenic a zalesnil 16 000 hektarů, z toho 3790 hektarů přirozenou cestou. Letos plánuje zalesnit 21.000 hektarů holin a vysadit rekordních 85 milionů sazenic. Plocha holin kvůli masivní těžbě kůrovcového dřeva ke konci loňského roku ve státních lesích vzrostla o šest procent na 32 544 hektarů.
Těžbu dřeva podnik loni zvýšil o 2,9 procenta na rekordních 14,3 milionu metrů krychlových. Nepokračoval tak razantní nárůst roku 2019, kdy těžba kvůli masivnímu šíření kůrovce vzrostla meziročně o 30 procent na 13,9 milionu metrů krychlových. Těžba kůrovcového dřeva loni klesla o 1,5 procenta na 9,56 milionu metrů krychlových.
Tržby podniku loni vzrostly o 22 procent na 8,77 miliardy korun. Společnost stále více dřeva prodává ve své vlastní režii a stále méně jej nechává k obchodování lesnickým firmám, které pro ni zajišťují těžbu a obnovu lesa. Loni podnik sám zobchodoval 4,6 milionu metrů krychlových dříví, tedy zhruba třetinu celkové těžby.*