Lesy ČR loni na Vysočině těžily méně než předpokládaly, ubylo kůrovce

Státní podnik Lesy České republiky loni na Vysočině vytěžil 1,147 milionu metrů krychlových dřeva, což je přibližně o 400 tisíc metrů krychlových méně, než podnik předpokládal. Souvisí to s menším napadením stromů kůrovcem, sdělila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Letos by se podle ní mohla těžba ve státních lesích na území tohoto kraje snížit na 970 tisíc metrů krychlových.

Výši letošní těžby může podle mluvčí ale také ovlivnit počasí, například silný vítr nebo námraza na stromech v zimě, dopad podle ní může mít také šíření kůrovce z lesů jiných majitelů. Nejvíc kůrovce je teď podle státního podniku v lokalitách s rozdrobenou vlastnickou strukturou lesů.

Smrkové lesy na Vysočině ničí kůrovcová kalamita několik let. Od roku 2018 se v tomto kraji těžilo nejvíc dřeva v Česku. Za rok 2022 zatím Český statistický úřad (ČSÚ) údaje nezveřejnil.

V lesích na Vysočině spravovaných Lesy ČR loni těžaři zpracovali 408 tisíc metrů krychlových kůrovcového dříví a dalších 43 tisíc metrů krychlových lesníci použili jako lapáky na kůrovce. "Objem je tak po čtyřech letech, kdy přesahoval milion metrů krychlových, výrazně nižší," uvedla Jouklová.

Na Vysočině Lesy ČR spravují 69 500 hektarů lesní půdy, což představuje třetinu lesů v kraji. Vloni pracovníci ve státních lesích na území kraje osázeli sazenicemi 3367 hektarů holin a na 78 hektarech vyseli žaludy, bukvice a další plody lesních dřevin. Přirozenými nálety bylo obnoveno 425 hektarů lesa.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down