Lesy ČR posunuly podání nabídek do miliardového tendru

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) posunul termín podání nabídek do pětimiliardového tendru na lesní práce a těžbu dřeva ze 17. na 19. října. Důvodem je poskytnutí dodatečných informací a vysvětlení k zadávací dokumentaci. Lesy ČR to uvedly na svém webu. Tendr je rozdělen na 60 zakázek a zahrnuje zhruba pětinu území spravovaného podnikem. Lesy ČR hospodaří téměř na polovině lesů v zemi.

logo Lesy ČR

Odhadovaná hodnota soutěžených služeb a prací je 5,2 miliardy korun, objem dřeva k těžbě činí 5,1 milionu metrů krychlových. Plánovaná těžba by se měla odehrát na 278 000 hektarech státních lesů. Soutěží se i o obnovu lesa na ploše 8500 hektarů, tedy asi 2000 hektarů ročně.

Tři typy tendrů

Tendry jsou trojího typu. Na 39 jednotkách budou lesnické firmy dělat takzvanou komplexní zakázku, která zahrnuje pěstební práce a těžbu dřeva, které si firmy budou i samy prodávat. Na 18 jednotkách budou firmy dělat pouze pěstební práce a těžbu, dřevo si prodá sám státní podnik. Na zbylých třech jednotkách budou firmy dělat jen pěstební práce a zalesňování.
Na získaných jednotkách by měly vítězné firmy začít pracovat od začátku roku 2024.
V loňském lesnickém tendru 2023+ se soutěžilo 84 jednotek, hodnota prací a služeb byla téměř 12 miliard korun. Zakázky si loni rozdělilo 21 firem v čele s těžařskou firmou Uniles z koncernu Agrofert, která získala 16 kontraktů. Na druhém místě skončily se šesti smlouvami firmy Stora Enso Wood Products Ždírec, Lesostavby Frýdek-Místek a skupina PETRA z Hodonína.

Snížení težby

Dřevo na kamionu

Lesy ČR v prvním pololetí vykázaly pokles hrubého zisku o 19 procent na 3,85 miliardy korun ze 4,73 miliardy ve stejném období loni. Důvodem bylo snížení těžby dřeva o 21 procent na 3,8 milionu metrů krychlových, které souvisí s odezněním kůrovcové kalamity.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down