Lesy ČR vypsaly tendr na honitby, ve vlastních umožní poplatkový lov za paušál

Státní podnik Lesy České republiky vyhlásil výběrová řízení na desetiletý pronájem prvních 50 honiteb, u nichž končí dosavadní pronájem. Celkem Lesy ČR postupně vypíšou tendry na pronájem více než 460 honiteb, uvedl podnik ne webu. V nabídce k pronájmu však bude méně honiteb než v minulosti. Podnik si chce více honiteb nechat ve své vlastní režii, aby měl větší vliv na stav lesa. V režijních honitbách Lesy ČR umožní poplatkový lov za paušální částky i dalším myslivcům.

Zájemci o pronájem honiteb mohou nabídky elektronicky podávat od 1. do 3. března. "Noví nájemci začnou plnit smlouvy po ukončení účinnosti aktuálně platných v průběhu března a dubna letošního roku," uvedly Lesy ČR, které spravují téměř polovinu lesů v zemi.

V letech 2015 až 2022 získaly Lesy ČR z pronájmu honiteb a z výnosů souvisejících s výkonem práva myslivost 2,28 miliardy korun. Ročně to představovalo částku v průměru 285 milionů korun. Ve stejném období podnik zaplatil za ochranu porostů proti zvěři 3,94 miliardy korun. Převzetím více honiteb do vlastní režie chtějí mít Lesy ČR více pod kontrolou snižování stavů mnohde přemnožené zvěře tak, aby byl větší prostor pro podnikem preferovanou přirozenou obnovu lesa a jeho rozmanitost.

"Zdravotní stav a odrůstání nově založených lesních porostů po kalamitách není vlivem silného tlaku zejména spárkaté zvěře uspokojivé. Proto jsme ve všech spravovaných honitbách prověřili lesnické a myslivecké hospodaření a rozhodli o nezbytném snížení stavů této zvěře. To však nelze provést pouze prostřednictvím nájemního vztahu," uvedl generální ředitel LČR Dalibor Šafařík.

Lesy ČR mají v plánu, že do dvou let budou ve vlastní režii hospodařit asi na čtvrtině ploch honiteb. Zatím má podnik ve vlastní režii zhruba 17 procent ploch všech honiteb, kterých je 968 a mají celkovou rozlohu 976 115 hektarů. Letos nově převezme do vlastní režie 106 honiteb o celkové ploše 99 321 hektarů. Zbývající plochy honiteb bude podnik dál prostřednictvím výběrových řízení nabízet zájemcům k pronájmu. U dvou třetin honiteb končí nájemní smlouva letos a dalším pak v roce 2024.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down