Lesy ČR zvýšily odhad škod po větru na víc než dvojnásobek

Státní podnik Lesy České republiky zvýšil odhad škod po silném větru, deštích a sněžení až na 350 000 metrů krychlových poničeného dřeva. Informovala o tom mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Ještě včera podnik odhadoval škody na 150 000 metrů krychlových. Lesníci lidem stále nedoporučují vstupovat do lesů.

Přestože se vítr uklidňuje, na mnoha místech je mlha a silně sněží. Zatím tedy škody v lesních porostech státní podnik pouze odhaduje. Škody mohou podle výrobně-technického ředitele Lesů ČR Václava Lidického dosáhnout až 350 000 kubíků dřeva. Konkrétní situaci na území jednotlivých lesních správ podnik vyhodnocuje. Nejvíce stromů tento týden zatím spadlo v Beskydech, v Krušných horách, na Šumavě, ve středních a východních Čechách.
Podle Lidického nelze současnou epizodu považovat za ukončenou. Těžký mokrý sníh může podle lesníků poškodit mladší porosty, zatížené koruny stromů snadno podlehnou i podstatně menším poryvům větru. Lidický poznamenal, že v této chvíli nemají informace o tom, že by šlo o kalamitu mimořádného rozsahu.

Poškozené dříví představuje přes čtyři procenta z plánovaných ročních těžeb, které jsou kolem osmi milionů metrů krychlových. Při dosud největší kalamitě po orkánu Kyrill v lednu 2007 bylo v lesích podniku poničeno přes pět milionů metrů krychlových dřeva.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down