09.02.2021 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lesy v Krušnohoří trpí vedle sucha i vysokou koncentrací ozonu

Lesy v Krušných horách na německo-českém pomezí, které byly v druhé polovině 20. století zdevastovány emisemi tepelných elektráren, se nyní vedle sucha potýkají s vysokými koncentracemi ozonu. Vědce ze saské Technické univerzity ve Freibergu překvapilo, že vysoké hodnoty naměřili i v zimních měsících, kdy koncentrace ozonu oproti létu bývá nižší. Pomalejší odbourávání ozonu je ale důsledek i čistějšího ovzduší.

Ozon je tříatomová molekula kyslíku, která je i přes své silné oxidační účinky a vysokou toxicitu klíčovou složkou pro zachování života na Zemi. Ozonová vrstva ve stratosféře je prospěšná, neboť zachycuje ultrafialové záření, naopak troposférický ozon nad povrchem, známý jako přízemní, lidské zdraví ohrožuje. Tento ozon škodí nejen živočichům, ale je stresovým faktorem i pro rostliny, neboť poškozováním buněčných membrán narušuje metabolismus buněk. Jedním z hlavních škodlivých efektů ozonu je blokování fotosyntézy, která je pro život na planetě zásadní. "Na tvorbu ozonu má vliv sluneční záření, teplota a vlhkost, jakož i podíl takzvaných prekurzorů ozonu tvořených lidskou činností," říká Jörg Matschullat, jeden z autorů studie. Dosavadní výzkumy se soustředily spíše na teplejší roční období, takže práce univerzity ve Freibergu je výjimečná v tom, že svou analýzu zaměřila na zimní měsíce. Využila k tomu data z krušnohorských měřicích stanic v Carlsfeldu, Fichtelbergu, Schwartenbergu a Zinnwaldu nedaleko hranic s Českem. Při vyhodnocování údajů od roku 1981 do současnosti identifikovali vědci tři trendy. Zatímco v 80. letech byly koncentrace ozonu během zimy nízké a dosahovaly hodnot kolem 35 mikrogramů na metr krychlový, v 90. letech prudce vzrostly až na 60 mikrogramů na metr krychlový. Od roku 1997 se pak hodnoty ustálily na vysokých hodnotách a neklesají. "Tento jev byl poněkud překvapivý, jelikož znečištění ovzduší oxidem siřičitým a prachem ve stejném období významně pokleslo, u oxidů dusíku došlo k poklesu od roku 2000," vysvětluje spoluautor studie Frank Zimmermann. Jako vysvětlení vysoké koncentrace ozonu v zimě uvádějí vědci čistější ovzduší. Rozklad ozonu je totiž rychlejší v kapkách mraků a mlhy než ve vzduchu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down