Letošní úroda brambor bude kvůli suchu nižší a méně kvalitní

Letošní úroda brambor zřejmě nebude tak kvalitní jako loni, brambory poškodilo jarní sucho. Největší propad je u raných brambor. Loni pěstitelé sklidili přibližně 689 000 tun brambor, letos lze očekávat úrodu přibližně o 85 000 tun nižší. Při dnešním Polním dnu o bramborách v Olešné na Havlíčkobrodsku to řekl předseda Českého bramborářského svazu Miloslav Chlan. V příštích letech by se podle něj mělo začít prosazovat ekologické pěstování brambor s cílem vytvořit cenově dostupnou produkci.

Letos zemědělci osázeli o čtyři hektary víc polí než loni, kdy pěstovali brambory na rozloze 23 414 hektarů. Poklesla však výsadba všech užitkových odrůd ve prospěch brambor určených pro výrobu škrobu. Nárůst podle Chlana souvisí s podporou od Ministerstva zemědělství a hlavně s úspěšnou loňskou úrodou, kdy výnosy škrobových brambor se pohybovaly kolem 38 tun z hektaru a škrobnatost byla téměř 20 procent. Škrobárny také vykoupily veškerou úrodu, což se u konzumních brambor většinou nestává. Pro producenty to znamená zaručený odbyt, uvedl Chlan.

Poptávka i nabídka by podle bramborářů měla být letos poměrně vyrovnaná. V posledních letech podle Chlana česká produkce brambor nikdy nepokryla tuzemskou spotřebu. Dovoz pokrývá necelou třetinu spotřeby. Zahrádkáři letos pěstují brambory podobně jako v předešlých letech na rozloze 5700 hektarů.

Podporu pěstování brambor by měl v příštích letech zvýšit projekt s názvem Integrovaná produkce konzumních brambor. Spolupracuje na něm Český bramborářský svaz, Výzkumný ústav bramborářský a Ministerstvo zemědělství. Projekt by měl spotřebitelům garantovat určitou kvalitu brambor a zavést systém pěstování, který bude šetrný k životnímu prostředí.

Systém by měl limitovat používání pesticidů na ochranu rostlin. Zároveň zahrnuje určité postupy při kontrole kvality brambor. Spotřebitel se bude moci dozvědět nejen název odrůdy brambor, ale také kde a za jakých podmínek byly vypěstovány, řekl Chlan. Podobné informace podle něj nemohou nabídnout dovozci brambor, projekt tak bude částečně chránit tuzemské pěstitele.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down