Likérka Fruko-Schulz zvýšila v Rusku prodej o třetinu, pronikla i do rumunské sítě Profi

Jindřichohradecká likérka Fruko-Schulz prodala meziročně v Rusku o třetinu víc likérů. Loni pronikla i do rumunského řetězce Profi. V Jindřichově Hradci ukončila výrobu šumivých vín, přesune ji do Ruska. Uvedl to ředitel společnosti Josef Nejedlý.

Fruko-Schulz skončí za loňský rok v zisku přes pět milionů korun, firma vyrobila 5,8 milionu lahví, obrat měla 257 milionů korun. Předloni vykázal podnik ztrátu osm milionů, podle ředitele kvůli odpisům linky na vína. Firma, jejímž většinovým vlastníkem je ruský holding Ladoga, zaměstnává asi 100 lidí, jimž letos zvýší platy o tři procenta.

Šumivá vína vyráběla likérka od roku 2014, kdy si pořídila linku za 55 milionů korun, především pro export do Ruska. Výroba ale klesala: v roce 2014 to bylo 2,4 milionu lahví vína, předloni 1,8 milionu a loni 235 000 lahví. Propouštět se nebude. Fruko letos investuje několik milionů korun, koupí nový etiketovací stroj, přestaví linky ve stáčírně.

Jak řekl Nejedlý, loni v listopadu se v Rusku zvedly až trojnásobně spotřební daně na dovozová vína, běžná vína se stala neprodejná, tudíž se akcionáři rozhodli, že linka se přestěhuje do Ruska. Už předloni ceny zasáhla obrovská devalvace rublu, česká vína tam zdražila až o 60 procent, A běžní Rusové po výzvě Putina bojkotují zboží z Evropské unie. Linka na šumivá vína je rozebraná, během příštích dvou týdnů ji odveze 14 kamionů do Petrohradu.

Likérka vyváží čtvrtinu výroby do 35 zemí. Do Ruska míří 66,5 procenta z vývozu, další v pořadí jsou Lotyšsko a Austrálie se 3,5 procenta. Export tvoří 80 procent zisku firmy. V Rusku stoupá prodej 25 druhů likérů. Předloni tam vyvezla likérka 282 000 lahví, loni 446 000 lahví. Export jde i do Asie, loni 13 000 lahví do Číny a 9000 lahví na Tchaj-wan.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down