15.09.2014 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

LN: Správa rezerv podala trestní oznámení kvůli smlouvě na máslo

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) podala trestní oznámení kvůli smlouvě se společností Milcom servis na obměnu másla ve státních nouzových zásobách. SSHR se nezdá, že firmě platí víc za nakoupené máslo, než pak dostane při zpětném prodeji stejného zboží. Stát tak přichází o miliony. Milcom tvrdí, že máslo skladováním ztrácí hodnotu. Napsaly to dnes Lidové noviny (LN).

Smlouva na dodávku a následnou obměnu másla do státních rezerv je z roku 1993, má 44 dodatků a řadu bodů, které vedení SSHR podle deníku považuje za velmi nestandardní. Předseda správy Pavel Švagr podal podle informací serveru Lidovky.cz trestní oznámení na neznámého pachatele. "Chci, aby smlouvu prověřila policie a aby posoudila, jestli bývalí členové vedení správy nepoškodili stát," řekl webu Švagr, který je ve funkci od letošního února.
Milcom servis skladuje a obměňuje pro stát zhruba 430 tun másla, naráz se zpravidla mění zásoby několika stovek tun a stát tak přichází o jednotky milionů korun, píše deník. Při nákupu do svých zásob stát zaplatí za tunu másla v průměru o 10.000 korun víc, než pak dostane za stejné množství při obměně.
Švagr poukazuje na to, že při obměně zásob sýrů, která vychází ze stejné smlouvy jako u másla, neplatí SSHR nic navíc. Firma dostává zaplaceno jen za skladování a obměňování.
Ředitel Milcomu Josef Vychodil hájí cenový rozdíl u másla tím, že odráží změnu hodnoty potraviny při skladování v mrazírnách. "Naskladňuje se vždy máslo čerstvé a vyskladňuje máslo stolní, které prošlo mrazírenským skladováním, ve stáří 12 až 23 měsíců od data výroby, a má tedy nižší obchodní hodnotu a možnost uplatnění na trhu," řekl serveru Lidovky.
Cenový rozdíl pro máslo podle Vychodila stanovuje pro každý rok vedení SSHR. Správa s Milcomem od roku 2009 podepsala každých dvanáct měsíců dodatek, který smluvní vztah prodloužil o další rok. Bez výběrového řízení, píšou LN.
Švagr se na policii podle serveru obrátil také kvůli nevyrovnanosti ve lhůtách pro placení. Když stát máslo nakupuje, musí za něj zaplatit do 17 dnů, při zpětném prodeji může firma státu zaplatit až za 35 dnů. Důvodem pro podání trestního oznámení je i neustálé prodlužování smlouvy. SSHR proto nyní vyhlásí soutěž, která má přinést takzvaného ochraňovatele této komodity. Smlouva by měla být na tři roky, pak se bude dodavatel znovu vybírat.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down