02.07.2019 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Madeta vyrobí méně trvanlivého mléka

Největší česká mlékárna Madeta přišla o dodávky dvě stě tisíc litrů mléka denně z Mlékařského a hospodářského družstva JIH. Družstvo totiž začíná víc dodávat do Německa. Madeta si zatím zajistila 75 tisíc litrů mléka denně od firmy Interlacto a dalších farmářů z Moravy. Bude vyrábět méně trvanlivého mléka, nezdraží, nebude propouštět. Náklady na svoz denně stoupnou o 50 tisíc korun. Jejich celkovou výši ale mlékárna neuvedla. Do srpna chce chybějící surovinu plně zajistit jinde. Uvedl to generální ředitel Madety Milan Teplý.

JIH kontroluje 16 procent českého trhu s mlékem, denně zobchoduje 1,32 milionu litrů. Bude víc dodávat mlékárně Goldsteig v německém Chamu, podle předsedy představenstva JIH Karla Bednáře kvůli vyšší výkupní ceně. Madetě, jež denně zpracuje 950 tisíc litrů mléka, se kvůli tomu mohou tržby propadnout až o miliardu. Firma teď s družstvem jedná o nové smlouvě. Podle Teplého nabídla družstvu výkupní cenu za litr mléka 8,87 koruny. Bednář řekl, že nebude jednání komentovat. Z družstva JIH přestalo Madetě dodávat 7 zemědělců. Dosud měla 230 dodavatelů. "Největší pokles, 150 tisíc  litrů denně, se týká Jindřichova Hradce, 50 000 litrů Plané nad Lužnicí," řekl Teplý. Po přesunech mléka mezi závody se to nejvíc projeví v Pelhřimově, kde se bude vyrábět méně trvanlivého mléka. Situace je komplikovaná: I vzhledem ke vzdálenostem pro nás znamená vyšší náklady na svoz, nižší vytíženost svozových aut, ale výroba značkových produktů je zajištěna," řekl Teplý.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 20MB (4% of 500MB)