Malé podniky proti zákazu prodeje sudového vína

Proti zákazu prodeje zahraničního sudového vína, o němž uvažuje ministerstvo zemědělství (MZe), se ohradila Unie malých a středních podniků ČR. Případný zákaz by podle ní poškodil stovky drobných živnostníků a nepřinesl nic pozitivního. Podle zpráv médií by chystaná vinařská novela připravovaná ministerstvem mohla radikálně omezit prodej sudového vína například ve vinotékách. MZe k tomu již dříve uvedlo, že omezení prodeje sudového vína je jednou ze tří zamýšlených variant, jak se s jeho falšováním vypořádat. Kterou úřad vybere, není zatím jisté.

První z variant počítá s tím, že stáčené víno bude možné prodávat pouze u výrobce vína, tedy u vinaře ve sklepě. Druhou variantou je prodej vína v obalech, které nebude možné falzifikovat, třetí má být posílení kontrol. Výsledný návrh může být i kombinací jednotlivých variant.  "Se stávajícím návrhem nemůžeme rozhodně souhlasit, stát nemůže kvůli několika nepoctivcům likvidovat celé odvětví," uvedl předseda unie David Šeich. "Navíc si nejsem jistý, zda zákaz prodeje zahraničního sudového vína není v rozporu se základními principy volného pohybu zboží v EU," dodal.
Případný zákaz prodeje by podle unie mohl významně otřást fungováním a existencí vinoték, kde jsou sudová vína nejčastěji k dostání. Především pro menší vinařství jde o hlavní odbytiště. Na rozdíl od velkých firem nejsou malí vinaři schopni dostávat se do velkých řetězců.  Pokud chce stát zlepšit kvalitu vína a ochránit spotřebitele, měl by podle Šeicha posílit kontrolní mechanismy a kapacity odpovědných orgánů. Naopak další zpřísňování legislativy prý nic pozitivního nepřinese. "Při této logice bychom museli za chvíli zakázat i lahvové víno, protože i zde byly zaznamenány případy podvodů," řekl Šeich.
Ve středu budou na MZe o návrhu duskutovat všechny dotčené strany. "Pevně věřím, že po březnovém kulatém stole bude jasněji a zástupci Mze od toho nesmyslu sami ustoupí," dodal Šeich.
Podle Svazu vinařů ČR stát přijde v důsledku černého trhu s vínem ročně o 2,5 miliardy korun. Nezdaněno skončí zhruba 100 milionů litrů vína ročně. Sudové víno se v Česku prodává na zhruba 30 000 místech. Takové množství prodejců není možné za současných právních předpisů uhlídat.  Svaz má údajně připraven návrh více než 20 opatření, která by černý trh měla omezit. Základem by mělo být zamezení pašování vína do Česka. Malí vinaři sdružení ve Vinařské asociaci vidí za snahou regulovat vinotéky záměr velkých vinařství vytlačit je z trhu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down