Martin Šebestyán končí v čele Státního zemědělského intervenčního fondu

Ve funkci ředitele Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) skončí ke 31. srpnu Martin Šebestyán. Odchází po vzájemné dohodě s ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL). Uvedl to server Seznam Zprávy. Šebestyán čelil kritice, že při vyplácení zemědělských dotací stranil holdingu Agrofert, který bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) vložil do svěřenských fondů.

Šebestyán byl ve funkci od roku 2013. Mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý serveru Seznam Zprávy sdělil, že na pozici bude vypsáno výběrové řízení. "Ano, odcházím po vzájemné dohodě. Dohodli jsem se na tom s panem ministrem Zdeňkem Nekulou," řekl Šebestyán Deníku N. Seznam Zprávy upozornily, že o konci Šebestyána se mluvilo od nástupu vlády Petra Fialy (ODS). Nekula dříve tvrdil, že v něj má důvěru. "Já ho vnímám jako profesionála, který postupuje transparentně," řekl v lednu serveru ministr. Podle Seznam Zpráv ale na odchod Šebestyána tlačila zejména vládní ODS. Přes SZIF se vyplácejí zemědělské dotace. Ty se týkají i Agrofertu, který Babiš vlastnil do února 2017, kdy kvůli zákonu o střetu zájmů své akcie vložil do svěřenských fondů. Podle státní Evidence skutečných majitelů je reálným vlastníkem holdingu, stále ho ovládá také podle auditu Evropské komise (EK).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down