Miliony sazenic stromů mají na Libavé odstranit následky sucha

Vojenské lesy a statky (VLS) bojují na Libavé na Olomoucku s následky několikaletého sucha. Jen letos v lesech v Oderských vrších vysází několik milionů listnatých i jehličnatých stromů. Informoval o tom mluvčí VLS Jan Sotona. Letos podnik vysadí celkem na šesti místech České republiky 11,5 milionu sazenic stromů a zalesní 1780 hektarů plochy. Náklady na zalesnění se vyšplhají ke 120 milionům korun bez dalších nákladů na ošetření po výsadbě.

Asi 45 procent těchto stromků směřovalo nebo bude směřovat právě na Libavou. Lesy tam ničí dlouhodobý nedostatek srážek. To se v regionu projevuje od roku 2006, v loňském extrémně suchém roce situace vygradovala v kalamitní stav. Původně jsme pro Libavou počítali s výsadbou okolo 4,9 milionu sazenic, nyní kalkulují s 5,2 milionu, uvedl výrobní náměstek VLS Libor Strakoš. Suchem oslabené stromy jsou náchylnější k napadení kůrovcem. Situace se výrazně zhoršila po loňském suchu, které způsobilo takové poškození lesů, že pracovníci VLS budou ještě letos pokračovat v těžbě poškozených stromů.

Kvůli suchu na Libavé již VLS na jaře oznámily, že chtějí vybudovat za šestnáct milionů korun sedm nových vodních nádrží, které mají zlepšit schopnost krajiny postižené suchem zadržovat vodu.

Vojenské lesy a statky se starají o lesy ve středočeských Brdech, Doupovských horách na Karlovarsku, jihočeských Boleticích na Šumavě, severočeském Ralsku, na Libavé i na Drahanské vrchovině. V uplynulých měsících v nich vysadili jejich pracovníci téměř devět milionů sazenic, v plánu jich mají zasázet ještě 2,5 milionu. V uplynulých letech podle Sotony podnik sázel kolem asi 9,5 milionu sazenic ročně. Podle Sotony tvoří většinu sazenic listnaté stromky. Nejčastěji jde o buk, dub a olši. Sazenice si podnik z velké části pěstuje sám v pěti školkařských střediscích. Letos jich jejich pracovníci připraví devět milionů.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *