Ministerstvo dá do programu pro obce v národních parcích dvojnásobek peněz

Na dvojnásobek letos ministerstvo životního prostředí zvýší dotační program určený výhradně pro obce ležící na území některého z národních parků. Na zlepšení infrastruktury a prostředí pro místní lidi i pro turisty bude nově k dispozici 200 milionů korun. Program bude vyhlášený na začátku září, žádosti se budou přijímat od 15. října. Obce mohou za peníze například opravit nebo vybudovat cesty, chodníky, navigační značení, vybavit informační centra nebo zpracovat rozvojové dokumenty zaměřené na životní prostředí, řekl ministr životního prostředí Richard Brabec.

"Ten program je tak úspěšný, že minulé kolo pokrylo jen část poptávky obcí a bylo vyčerpáno během minut. My jsme postupně rozšiřovali výzvy o další projekty a nakonec se ukázalo, že jsme oslovili desítky obcí v národních parcích," řekl ministr. Program je podle něj zaměřen výhradně na obce v národních parcích, protože jsou často vystaveny velkému náporu turistů, což jim přináší náklady navíc. Ze svých vlastních rozpočtů by ale nemohly platit všechny potřebné projekty. V programu mohou žádat kromě obcí také například správy národních parků.

Program podle mluvčí resortu Petry Roubíčkové trvá od roku 2010 a za tu dobu z něj šlo do obcí v národních parcích 471 milionů korun, z toho bylo přes 440 milionů po roce 2014. "Od roku 2017 alokujeme na výzvu 100 milionů korun ročně, předtím to bylo průměrně 50 milionů korun, letos to bude poprvé 200 milionů," řekla.

Kromě samostatných projektů mohou obce z programu získat i peníze na dofinancování svých velkých investičních akcí, například kanalizací, čistíren odpadních vod či vodovodů, na které už dostaly větší dotace z jiných dotačních titulů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down