Ministr zemědělství: Při jednání s Ruskem o exportu je třeba jednota zemí EU

Potřebu jednotného postupu zemí EU k případnému ruskému zájmu obnovit dovoz vepřového z Evropy včera zdůraznil český ministr zemědělství Marian Jurečka. S kolegy ze zemí unie se v Bruselu shodl, že je nežádoucí, aby jednotlivé členské státy začaly s Moskvou jednat dvoustranně a usilovat o vlastní zvýhodnění na úkor jiných.

"Teoreticky ta šance tady je," připustil ministr zemědělství k možnosti obnovy vývozu v rozhovoru s českými novináři. Jako významný faktor do situace podle něj ale samozřejmě vstupují i okolnosti ukrajinské krize. "Víme z minulosti, že Rusko dokázalo na své straně selektivně některé komodity nedovážet," připomněl Jurečka.
Rusko embargo na dovoz prasat a vepřových produktů z EU uvalilo koncem loňského ledna, důvodem byl výskyt několika případů prasečího moru v Pobaltí. Opatření tedy není součástí pozdějšího potravinového embarga reagujícího na sankce, kterým Rusku ztížily život západní země kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi.
Minulý týden oznámil mluvčí Evropské komise, že EU pokročila v rozhovorech s Moskvou o tom, jak dovoz z unie opět přinejmenším částečně obnovit. Podle dostupných informací jedná EU o možnosti dovážet do Ruska například vepřový tuk, špek či "delikatesy", tedy dražší výrobky z masa a mléka, jako jsou některé sýry či salámy. Mezi dalšími zmiňovanými výrobky, kde by mohl být export obnoven, jsou například sadbové brambory.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down