Ministři odmítli směnu pozemků mezi Lesy ČR a Vojenskými lesy a statky ČR

Úprava majetkoprávních vztahů mezi státními podniky Lesy České republiky (LČR) a Vojenské lesy a statky ČR (VLS) se vrátí do výchozího stavu. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) a ministryně obrany Jana Černochová (ODS) odmítli kvůli provozním a obranným důvodům směnu jejich majetku, kterou schválila bývalá vláda. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Změna majetkoprávních vztahů mezi státními podniky bude po ukončení zkráceného meziresortního připomínkového řízení předložena kabinetu ke schválení.

Směnu majetku mezi Lesy České republiky a Vojenské lesy a statky ČR schválila bývalá vláda Andreje Babiše (ANO) 7. června a zdůvodnila ji snahou zlepšit hospodaření v lesích a vytvořit lepší podmínky pro zvládnutí kůrovcové kalamity. Lesy České republiky měly získat právo hospodařit k pozemkům o rozloze bezmála 32 500 hektarů včetně staveb, které se nacházejí na území celé republiky, převážně ve zrušených vojenských výcvikových prostorech Ralsko a Mladá. Vojenské lesy a statky ČR měly recipročně získat souvislé části lesních majetků o rozloze přes 41 000 hektarů lesních pozemků přiléhajících zejména k vojenským újezdům Boletice a Hradiště.
Černochová loni v prosinci s tehdy pověřeným ministrem zemědělství Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) rozhodla směnu odložit, platit měla od letošního ledna. "O této směně, která byla připravena minulou vládou, jsem měl velké pochybnosti. Šlo o účelovou záležitost, která vyvolala u odborné veřejnosti řadu otazníků. Vzhledem k mnoha možným nežádoucím dopadům jsme se rozhodli vrátit veškerou směnu pozemků do výchozího stavu," uvedl nyní Nekula. Podle Černochové neměla směna žádné odborné opodstatnění.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down