19.04.2022 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Minulý týden se do ČR vrátilo zemědělské sucho, situace se lepšit zatím nebude

Minulý týden s minimem srážek opět zintenzivnil zemědělské sucho v Česku. Jelikož rostliny už zahájily svůj růst a průměrné teploty stoupají, ubývá nyní vody v krajině rychleji. S výjimkou Šumavy je sucho zejména v jižních Čechách, středním Polabí, na Hané a v Poohří, vyplývá z pondělní mapy zveřejněné na webu Intersucho. V dalších deseti dnech by se rozšíření a intenzita sucha příliš měnit neměly. Předpovědní modely sice nepředpovídají období beze srážek, ale deště nemá být zdaleka tolik, aby současné sucho ustoupilo.

Třemi nejhoršími stupni sucha je nyní zasažena čtvrtina republiky. Naopak obvyklé či vyšší množství vody v půdě do jednoho metru, než je v tomto období běžné, je nyní ve většině horských oblastí, v západních Čechách a také v jižní polovině jižní Moravy, která je však v tomto období obvykle poměrně suchá. Míru sucha vědci určují jako poměr aktuální vláhové situace a průměrné situace za roky 1961 až 2010. Zemědělci už také v mnoha okresech očekávají negativní dopady na úrodu. Výjimečně už dokonce mezi 30 a 40 procenty, a to na Kroměřížsku, Mostecku a v okrese Plzeň-jih. Nemusí však jít o dopady v celém okrese, ale pouze na některých katastrech, z nichž zemědělec reportuje. Ztrátu výnosů mezi deseti a 30 procenty očekává řada sedláků především v českých okresech, na Moravě pouze na Třebíčsku a Břeclavsku, jinak jsou zatím moravští sedláci mírnější v odhadech ztrát. Zemědělce však netrápí jen sucho, ale také ranní či noční mrazy, které se v posledních třech týdnech vyskytují. Přílišné střídání studených a teplých dnů rostlinám obecně neprospívá. Mrazy neškodily jen ovocným stromům, ale vadí i řepce, máku či cukrovce.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down