Místo býků se podnik Zera na Hodonínsku zaměří na chov dojnic

Místo plánovaného chovu býků se zemědělský podnik Zera z Ratíškovic na Hodonínsku rozhodl postavit v místě chátrajících stájí pro dobytek nové stáje pro chov dojnic. Provoz má být konkurenceschopný v evropském měřítku. Společnost, která patří do holdingu Agrofert, chce pustnoucí areál rozvíjet, vyplývá z dokumentu na informačním portálu EIA.

Změna plánu z chovu býků na chov dojnic ukazuje nejistotu na trhu s produkty živočišné výroby v posledních letech. Před dvěma lety hovořil ředitel Vladimír Šťastný o tom, že chov jatečných býků je stagnujícím byznysem a je otázka, jak se pohne výkupní cena masa.
Mléčná výroba má být jistější investicí. Příští rok se mají začít stavět dvě haly pro 540 dojnic a další hala pro dojnice s porodnou pro 145 krav. Až 120 telat se bude odchovávat v boudách. S dokončením stavby se počítá v roce 2016. Při plném provozu se počítá s roční produkcí téměř sedm milionů litrů mléka.
V ratíškovických stájích se zvířata nechovají zhruba dvě desetiletí a čeká je demolice. „Po roce 1989 nastal pokles chovů mléčného skotu, který se postupně zastavil. Díky stabilizaci ceny mléka dochází k zastavení negativních trendů. Abychom v EU dosáhli konkurenceschopných cen, musíme se snažit o maximální efektivitu výroby při zachování podmínek pro zvířata,“ píše se v odůvodnění záměru. Práci by tam mělo najít čtrnáct lidí.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *