06.03.2017 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Množství chované drůbeže na jihu Čech kleslo o třetinu

Počet drůbeže v jižních Čechách meziročně klesl o 30,5 procenta. V kraji se loni chovalo 1,8 milionu drůbeže, stavy se snížily o 813 tisíc kusů. Snížil se i počet chovaných prasat a skotu. Informace zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle ředitelky Regionální agrární komory Jihočeského kraje Hany Šťastné je živočišná výroba ztrátová, momentálně je výhodnější rostlinná, řekla.

Nižší meziroční stav drůbeže evidují statistici i v dalších krajích, největší propad, o 35,8 procenta, nastal v Moravskoslezském kraji. V jižních Čechách se snížila i snáška konzumních vajec o 7,4 procenta na 110,5 milionu kusů. O 15,5 tisíce kusů, tedy o 12,7 procenta, klesl meziročně stav prasat, jichž se na jihu chovalo ke konci loňského roku 106,5 tisíce kusů. Méně je i skotu, jeho počet se propadl o 2,9 procenta na 205 tisíc kusů.

"Dá se prokázat i na cenách farmářských výrobků, že živočišná výroba byla povětšinou z hlediska objemu tržeb když ne ztrátová, tak stagnující. Cena vepřového a drůbežího neustále kolísá, spíš se propadá, u vajec to samé. Na to reagují i chovatelé hospodářských zvířat. Přestože dotace v resortu rostou, po jejich odečtení z celkového hospodářského výsledku se ukázalo, že jsou zemědělci prakticky neustále ve ztrátě, i po vstupu do unie. Momentálně je výhodnější rostlinná výroba," řekla Hana Šťastná.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down