Množství vyrobeného vepřového na jižní Moravě kleslo za čtvrtletí pod 6000 tun

Množství vyrobeného vepřového masa na jižní Moravě kleslo za letošní první čtvrtletí pod 6000 tun. Proti loňsku je to úbytek o 311 tun na 5841 tun. Dlouhodobý trend se nijak nemění, například před deseti lety to bylo ještě zhruba 8500 tun, vyplývá z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad. Zemědělci dlouhodobě chovy prasat utlumují a ti, kteří je zrušili, už je kvůli vysokým nákladům neobnovují.

Počet poražených prasat se meziročně snížil ze 67 038 na 63 646. Před deseti lety to bylo téměř 88 000 prasat, úbytek je tedy zhruba čtvrtinový. Průměrná jateční hmotnost se dlouhodobě pohybuje okolo 115 kilogramů, letos činila 117. I když se například loni držela cena za kilogram vepřového na solidní úrovni, neznamenalo to pro zemědělce automaticky, že by chov prasat skončil v zisku. Jen byla ztráta nižší než v letech předchozích. Dlouhodobě přetrvává problém levného dovozu, například ze Španělska.
Naopak chov skotu na maso je dlouhodobě stabilní a obvykle mírně roste. Tak tomu bylo i letos v meziročním srovnání. Zatímco loni se vyrobilo za čtvrtletí 855 tun hovězího a telecího, letos to bylo 886 tun. Před deseti lety to bylo pouze 639 tun, od té doby tak produkce narostla o třetinu. Počet poražených kusů se zvýšil o 100 na 2682, před deseti lety jich bylo 2062. Průměrná hmotnost poraženého zvířete se pohybovala letos i loni okolo 615 kilogramů, jateční býci mívají okolo 700 kilogramů. Výroba skopového a kozího masa zůstává na úrovni několika set kilogramů, maximálně jednotek tun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down