Mokřady a tůně na Podblanicku čeká obnova

Mokřady a tůně v devíti oblastech na Podblanicku čeká obnova, cílem je lepší zadržování vody v krajině. Vzniknout má 54 nových nebo obnovených tůní, což povede i k návratu ohrožených druhů rostlin, obojživelníků a hmyzu. Počítá s tím projekt Voda pro českou krajinu, který uvolnil 1,2 milionu korun na obnovu krajiny nejen kolem Blaníku, ale i v Hořiněvsi na Královéhradecku a oblasti V Krejdách u Žďáru nad Sázavou. Za iniciativu Voda pro českou krajinu to řekla Michaela Juračáková.

Nejrozsáhlejší obnova čeká síť mokřadů a tůní pod horou Blaník, kde hrozí nejen sucho, ale i ztráta biologické rozmanitosti. První terénní práce tam začnou počátkem příštího roku. "Chceme zde revitalizovat krajinu, změnit její vodní režim a vytvořit několik desítek tůní. Na dlouhodobém suchu v Česku se podílí ubývající mokřady, bez kterých voda z přírody velmi rychle odteče pryč. Snahou je proto znovuoživení míst, kde se voda bude moci lépe zadržovat a v období sucha následně postupně uvolňovat," uvedl Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody.
Na Podblanicku téměř vymizela řada cenných mokřadních luk kvůli narovnávání vodních toků. Projekt má výrazně podpořit vodní režim. Odborníci očekávají také návrat ohrožených druhů rostlin, obojživelníků, ale i hmyzu. Jde například o vachtu trojlistou, čolka velkého, vážku žíhanou, skokana zeleného nebo raka bahenního.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down