Moravskoslezský kraj trápí extrémní sucho

Moravskoslezský kraj dál trápí extrémní sucho. Průtoky v řekách jsou nejnižší od roku 1953. Pokud se situace nezmění, koncem prosince bude tento mezník překonán a půjde už o největší sucho od počátku 20. století. Zásoby vody v přehradách jsou zatím dostatečné především na Opavsku a v Jeseníkách. Naopak v Beskydech je situace vážnější. Například přehrada Olešná bude v únoru s největší pravděpodobností bez vody. Informoval o tom ekonomický ředitel společnosti Povodí Odry Petr Březina.

Pokud se situace během zimy nezlepší a sucho bude pokračovat i na jaře, bude muset povodí přijmout další mimořádná opatření. V přehradě Slezská Harta jsou zásoby na tři roky. Bude se muset přijmout opatření, která zajistí její přečerpání do míst, kde bude voda chybět, vysvětlil Březina. Podle něj je pravděpodobné, že sucho bude pokračovat. Až do konce ledna se dají očekávat podprůměrné srážkové úhrny.

Dodal, že řešením bude například navýšení kapacity výroby pitné vody z nádrže Kružberk na Opavsku. Více by se mohla i využívat voda z nádrže Morávka, kde se daří díky lokálním srážkám vodu kumulovat.

Do problémů by se ale mohli příští rok dostat lidé, kteří jsou odkázáni na vlastní zdroje vody - studny či vrty. Ty mohou vyschnout. Podle mluvčího společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Marka Síbrta se to týká především podhorských oblastí v okolí Kopřivnice a Frenštátu pod Radhoštěm. Ještě letos se to týkalo i Jablunkovska.

Asi největší problémy vodohospodáři očekávají u nádrže Olešná na Frýdecko-Místecku, která zásobuje vodou především průmyslovou výrobu společnosti Biocel v Paskově. Hladina je nyní na 20 procentech běžné kapacity a i nadále klesá.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down