Moštu bude letos na jižní Moravě zřejmě víc než loni

Moštová sezona bude letos na jižní Moravě zřejmě lepší než loni. Oslovení provozovatelé moštáren hlásí více jablek. Zájem lidí o ovocný nápoj zatím zvládají pomocí objednávek, nápor očekávají v následujících týdnech. Ceny zůstaly stejné.

Brňané mají na výběr ze čtyř moštáren. V Obřanech zaplatí osm korun na kilogram. "Zájem je, ale zatím se to rozbíhá. Fronty se tvoří jen nárazově. Často se stává, že lidé přivezou okolo sta kila jablek. To trvá vymoštovat víc než půl hodinu," sdělil Miroslav Polák z tamní moštárny.
Provoz moštárny v městské části Bosonohy komplikuje rozkopaná kanalizace na náměstí, kde se výrobna nachází. "Lidé se k nám bojí zajíždět, ale je to povoleno. Jablek je letos víc, takže očekáváme i více moštu. Zatím se ukazuje, že ti, co si je přiváží z Vysočiny, mají moštu víc než lidé s jablky z jižní Moravy," poznamenal provozovatel moštárny Pavel Veverka. V Bosonohách stojí litr vylisovaného moštu sedm korun.
Lepší sezonu vyhlíží i provozní moštárny Ciderka v Bystrci Zuzana Kameníková. "Loni bylo málo jablek a zájem o moštování byl nižší. Letošní úroda vypadá bohatě, i když něco pomrzlo. Denně zpracujeme 300 až 600 kilogramů jablek. Číslo se postupně navyšuje a zvládli bychom i víc," uvedla Kameníková. Za kilogram vylisovaných jablek zaplatí lidé v Bystrci sedm korun.
Několik zájemců na sobotní moštování má v kalendáři i Robert Kaňa z Mikulčic na Hodonínsku, kde moštují za pět korun na kilogram jablek. "Zdražovali jsme loni a tuhle cenu nějakou dobu udržíme. Čekáme, že v říjnu denně vylisujeme až 1500 kilogramů jablek," poznamenal.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down