Možnost předčasného ukončení kontraktů

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) nabídne kvůli kůrovcovým a jiným kalamitám těžařským firmám předčasné ukončení kontraktů dohodou. O případném ukončení smluv chce podnik s firmami jednat do 9. října. V případě ukončení smlouvy státní lesy na dotčené územní jednotce vypíšou novou soutěž, uvedly dnes Lesy ČR. Firmy nyní ve státních lesích pracují na základě pětiletých tendrů, které jsou každý rok vypisovány na pětinu území Lesů ČR. Každoroční hodnota tendrů je v souhrnu v miliardách korun.

Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky může mít předčasné ukončení smluv negativní dopad na zisky podniku v roce 2018. Jak by dopad mohl být velký, nechtěl ministr odhadovat. Výzva partnerům Lesů ČR k jednání o ukončení smluv podle ministra vyplývá z usnesení vlády z 25. září. "Pokud bychom striktně trvali na smlouvách, které jsou dnes, pak bychom mnoho firem mohli přivést do opravdu vážných existenčních problémů s velkými dopady právě na zaměstnanost a stabilitu sektoru, který už je dnes ve velice kritické situaci," řekl Jurečka. Pro firmy je nejhorší pád cen dřeva způsobený kalamitními těžbami ve střední Evropě. Firmy se ve vztahu k Lesům ČR řídí smlouvami uzavřenými v době stabilní situace na trhu.

Podle generálního ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda je kolaps na trhu se dřevem tak zásadní, že by mohl vést až k likvidaci těžařských firem. Odhadl, že ukončování smluv k datu 31. prosince 2017 by mohlo být ze strany firem "masovou věcí". "Naší prioritou je pokračovat ve spolupráci. Vzhledem k převisu nabídky dříví nad poptávkou a nízkým cenám kalamitního a kůrovcového dříví však připouštíme možné ukončení smluvních vztahů dohodou," uvedl Szórád.

Letošní plán hospodaření Lesů ČR by podle něj ukončování smluv ohrozit nemělo. Za leden až červenec letošního roku vzrostl podniku hrubý zisk meziročně o 8,4 procenta na 3,34 miliardy korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down