Mrazy by mohly poškodit meruňky na Moravě, ostatní druhy zatím neohrožují

Na příští týden meteorology předpovídané noční mrazy by mohly poškodit již kvetoucí výsadby raných meruněk na jižní Moravě. Ostatních ovocných druhů v Česku by se očekávané ochlazení nemělo dotknout. Mrazy však budou v sadech, jako každým rokem, hrozit až do poloviny května. Uvedl to předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Sadaři se na příchod jarních mrazů připravují, v sadech mohou teplotu zvyšovat pálením svící, slámy, dřeva či štěpky.

"V nejteplejších oblastech jižní Moravy jsou rozkvetlé první rané odrůdy meruněk. K určitému poškození při teplotách pod nulou tam může dojít. Je to ovšem každoroční riziko a ovocnáři s tím nějakým způsobem počítají," řekl Ludvík. Ostatní ovocné druhy jsou podle něj nyní v různém stadiu rašení a možné mrazy by je v příštím týdnu neměly nijak ohrozit.
U meruněk bude podle Ludvíka rizikové období po odkvětu, kdy k poškození malých plůdků stačí již teploty kolem nuly. I kdyby část květů nakonec zmrzla, nemusí to podle něj při postupném kvetení stromu mít na úrodu žádný zásadní vliv. Předseda ovocnářů proto nepředpokládá, že by sadaři v nejbližších dnech dělali masivní opatření na ochranu sadů před mrazy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down