Mrazy poničily sady meruněk, hrozí ztráta desítek milionů korun

Silné mrazy, které zasáhly Českou republiku, poničily sady meruněk. Pokud mrazy zničily celou úrodu meruněk, jednalo by se pro ovocnáře o ztrátu na úrovni 50 až 80 milionů korun. Riziko poškození mrazy je i u broskvoní a dalších peckovin. Sady jabloní, které jsou hlavním ovocným druhem, by mrazy neměly zásadně poškodit. Uvedl to předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

V České republice se ročně sklidí asi 2000 tun meruněk. Například ovocnáři na Znojemsku mluví přímo o katastrofě. "Ekonomické ztráty u meruněk budou. U ostatních druhů je na předjímání škod brzy, protože mrazivé noci budou pokračovat. Jasno o ztrátách by mělo být po odkvetení stromů, tedy za dva měsíce," řekl Ludvík. Mrazy srazily úrodu ovoce naposledy loni, a to meziročně o 27 procent na 129 911 tun. Ztráty kvůli poklesu produkce a zhoršení kvality ovocnáři loni odhadli asi na 200 milionů korun. Jarní mrazy decimovaly úrodu ovoce v ČR i v letech 2017, 2016 a 2011. Letošní škody z mrazů však provázejí jiné okolnosti než v minulosti, kdy mrazy ničily úrodu až v dubnu a květnu. "Letos se sešly dvě věci dohromady. Díky velmi teplé zimě stromy začaly dříve rašit a meruňky i kvést, a to o dva až tři týdny dříve. A do toho přišly silné mrazy, které nebyly po celou zimu," řekl Ludvík. Kdyby byla normální zima a nebylo uspíšené jaro s časným rašením stromů, tak by ani silné mrazy neměly ovocné stromy, a to ani peckoviny, ohrozit. "Nyní přišly typické zimní mrazy, kdy mrzne celou noc a expozice mrazů je až 12 hodin. Zaznamenali jsme teploty minus osm stupňů i nižší," řekl Ludvík. Ovocnáře nyní podle něj čeká dvouměsíční období nejistoty, protože další mrazové vlny mohou přijít kdykoliv až do poloviny května.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down