Mrazy poškodily nejvíce meruňky a třešně

Mrazy, které Česko zasáhly minulý týden, zřejmě nadělaly ovocnářům škody za stovky milionů korun. Nejvíce byla mrazy zasažena jižní Morava. Z jednotlivých druhů ovoce jsou nejvíce poškozené meruňky a také třešně, informoval o tom předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Rozsah škod však podle něj zřejmě nedosáhne úrovně roku 2011, kdy květnové mrazy poničily 60 procent výsadeb a ovocnáře připravily na tržbách o půl miliardy korun.

Mrazy budou mít podle Ludvíka zásadní dopad do hospodaření ovocnářských podniků na jižní Moravě. Poškozeno tam je vše včetně jabloní. Dodal, že mapování škod v sadech stále pokračuje. Meruněk se v Česku ročně sklidí kolem 1700 tun a při úplném výpadku jejich sklizně by to pro ovocnáře znamenalo ztrátu kolem 50 milionů korun. Celkový roční objem tržeb českých ovocnářů se v průměrném roce pohybuje kolem 1,5 miliardy korun.

Stupeň poškození jabloní, které jsou v ČR hlavním ovocným druhem, ukážou následující dny. Jabloně při příchodu mrazů ještě v řadě oblastí nebyly ve fázi kvetení. Nyní jdou jabloně do plného květu a počasí pro opylení má být příznivé, sdělil Ludvík. Letošní květní násada je ale podle něj u jabloní kvůli loňskému suchu někde menší než v jiných letech.

Očekávaná nižší úroda by se podle Ludvíka neměla projevit výkyvem ve spotřebitelských cenách ovoce, snad s výjimkou meruněk. Například jablek je podle Ludvíka v Evropě dost, a to díky embargu na jejich vývoz do Ruska. Ceny i poptávku po ovoci zásadně ovlivňují velcí pěstitelé v Evropě, zejména Polsko, které například jablek ročně produkuje kolem 3,5 milionu tun. Je to zhruba dvacetinásobek veškeré produkce českého ovocnářství.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down