MZe dá do roku 2027 na zlepšení životních podmínek zvířat 3,7 miliardy Kč

Vláda schválila dotace na zlepšení životních podmínek v chovech hospodářských zvířat. Do roku 2027 na to poskytne ministerstvo zemědělství 3,7 miliardy Kč. Dalších více než 600 milionů Kč půjde na modernizaci vinic. Oba programy jsou financovány ze státního rozpočtu a peněz Evropské unie. Ministerstvo to uvedlo v tiskové zprávě.

Dotace na zlepšení života zvířat navazují na dřívější opatření poskytované chovatelům mezi lety 2015 až 2022. Podle ministerstva se budou týkat 340 000 dojnic, 150 000 selat a 80 000 prasnic. Peníze umožní nadstandardní podmínky v chovech. "Mezi opatřeními, která chceme podpořit, je zvětšení lehacího prostoru pro dojnice i plochy pro odstavená selata. Dotace také zlepší hygienická opatření v chovech anebo zajistí březím kravám před porodem venkovní výběh, což přispěje k lepšímu zdravotnímu stavu krávy i narozeného telete," uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).
Dotace pro vinaře mají sloužit podle ministerstva na zlepšení výkonnosti a konkurenceschopnosti podniků podporou přeměny vinic a investic do výroby. Mají podpořit také adaptaci na změny klimatu. Celá částka je na rozdíl od podpory chovů hrazena ze státního rozpočtu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down