MZe: Maso z nemocných polských krav se do ČR nedostalo

Maso z jatek v Polsku, kde se porážely nemocné krávy, nebylo vyvezeno do zahraničí, tedy ani do ČR. Jatka, kterých se kauza týká, jsou pod úředním dozorem uzavřena a dělají se v nich kontroly. České ministerstvo zemědělství o tom informovaly polské dozorové orgány.

"Žádné maso z těchto jatek nebylo exportováno mimo Polsko. Měli bychom dostat další informace, v plánu mám rovněž schůzku s polskou velvyslankyní, po které budu chtít oficiální informace a seznam opatření, která polská strana přijme," sdělil ministr Miroslav Toman. Ministr už v pondělí informoval, že hovězí maso dovážené z Polska je nyní pod důslednější kontrolou.
Polská veterinární správa (GIW) na svých internetových stránkách uvedla, že jatka, kde se nemocné krávy porážely, přišla o povolení k činnosti. Maso, které z nich pocházelo a u něhož nebylo prokázáno, že prošlo veterinární kontrolou, bylo staženo z prodeje. Zároveň veterinární správa nařídila kontroly na jatkách. "Kontroly se budou konat v úzké spolupráci s policií, dopravní inspekcí a prokuraturou," uvádí na svých internetových stránkách GIW.
Na případ upozornila polská televize TVN24, podle níž někteří polští chovatelé prodávají majitelům jatek nemocné krávy, jejichž maso může ohrozit lidské zdraví. Jatka mají o maso zájem, protože výkupní cena je výrazně nižší než u zdravého dobytka a z jeho prodeje obchodníkům mají vyšší zisk.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down